Answered

Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Mandy and Jordan each bought some of the same notebooks and the same three-ring binder. Mandy paid $5.85 for 3 notebooks and 1 binder. Jordan paid $4.65 for2 notebooks and 1 binder. What is the price of one ofthe notebooks?

Sagot :

1 notebook costs $3.45

let's turn this into 2 equations, n being notebook price, and b being binder price ->

mandy -> 3n + b = 5.85
jordan -> 2n + b = 4.65

we need to take one equation, simplify for b, and plug it into the other equation, let's take jordan's equation for this ->

b = 4.65 - 2n

plug it into mandy's equation

3n + (4.65 - 2n) = 5.85

simpify until you get n = 1.20
take this and plug it back into jordan's equation ->

2(1.20) + b = 4.65
simplify until you get b = 2.25
plus this value into mnady's equation ->

3n + (2.25) = 5.85
simplify until you get that n = 2.25

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

Mandy and Jordan each bought some of the same notebooks and the same three-ring binder.

Mandy paid for 3 notebooks and 1 binder = $5.85

Jordan paid for 2 notebooks and 1 binder = $4.65

Mandy paid more money for extra one notebook = 5.85 - 4.65

                                                                                  = $1.20

Therefore, the price of one notebook is $1.20.

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.