Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each.the total cost was $20.99.write and solve the equation to find how many roses Kristine bought.

Sagot :

20.99=5.99+1.25r                                                                     (r =roses)
-5.99   -5.99
15=1.25r         divide by 1.25 since they multiply to get the r alone
1.25 1.25
12=r so she bought 12 roses
(to check if its right just plug in your answer 12 where your r is and you should get 15
;)