Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?

Sagot :

Diameter of the pie = 12 inch
radius = 12/2 = 6 inch
area of the pie = 6*22/7 = 18.86 sq. inch which cost $12.55
so, cost per sq. inch = 12.55/18.86 = $0.67

Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.