Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
The better buy is the one that costs the least per pack of juice. If there are twelve packs of juice in the $3.90 package, then you would divide 3.90 by 12 to see how much each pack costs. If there are eighteen packs of juice in the $5.49 package, then you would divide 5.49 by eighteen.
After I did the math, I found out each pack in the 12-pack costs 33 cents, and each pack in the 18-pack costs 31 cents. So the 18-pack would be the better buy.
After I did the math, I found out each pack in the 12-pack costs 33 cents, and each pack in the 18-pack costs 31 cents. So the 18-pack would be the better buy.
the answer is the first one, because if you divide 12 by 3.90, and 18 by 3.28, you get $3.08 for the first one and $3.28 for the second one
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.