Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?

Sagot :

You would multiply 12/2=6$ 6*3=18$ for 3 magazines

Answer:  6 is the only multiple of three that would work.

Step-by-step explanation:

3 times 2= 6+6=12

We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.