At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Three apples and 2 oranges cost $1.25, while 2 apples and an orange were 75 cents. At the rate, find the cost of 6 apples and an orange. ( please show steps thanks!)


Sagot :

x - apple
y - orange

[tex]3x+2y=1.25\\ 2x+y=0.75\\\\ 3x+2y=1.25\\ -4x-2y=-1.5\\ --------\\ -x=-0.25\\ x=0.25\\\\ 2\cdot0.25+y=0.75\\ 0.5+y=0.75\\ y=0.25\\\\ 6x+y=6\cdot 0.25+0.25=1.5+0.25=\boxed{1.75}[/tex]