Answered

Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Chin bought 12 pounds of apples for $6 at this rate how much will is cost to buy 3 pounds of apples 

Sagot :

Edgar
 1
 12
x06
 72
 00
 72



What i put up there is how you work it out.The answer is 72 you will learn that in 4th i still remember how my wonder ful teacher taught me!!

So it is 50 cents per pound and so multiply 3 by .50 and that is 1.50 dollars, for 3 pounds