Answered

Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

mom paid $2.40 for a 3/4 pound of cereal, how much is that per pound

Sagot :

3/4=0,75

2,40$........0,75
x................1

x=2,40/0,75

x= 3,2 $ per pound
AL2006
($2.40)  divided by  (3/4)  is the same thing as  ($2.40)  times  (4/3) .

($2.40) x (4/3) = ($9.60) / 3 = $3.20