Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Y * (b/x) = the cost of y apples
Because by calculating b/x you get the price of 1 apple.
Because by calculating b/x you get the price of 1 apple.
If 'x' apples cost 'b' cents, then each apple costs (b/x) cents.
'Y' apples cost 'y' times the cost of each one . . . . . (y) times (b/x) or yb/x cents.
'Y' apples cost 'y' times the cost of each one . . . . . (y) times (b/x) or yb/x cents.
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.